جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نگهداری زعفران در منزل

فهرست مطالب

 نگهداری زعفران موضوع بسیار بااهمیتی است. بی توجهی نسبت به نگهداری صحیح زعفران باعث کاهش اسانس و عطر و بوی آن می گردد.همچنین خواص ارزشمند این ادویه گران قیمت را کم می ‌کند.

چگونه زعفران را در منزل نگهداری کنیم؟

اگر زعفران را به روش درست در منزل نگهداری کنید عطر و طعم دلپذیر و تازگی آن برای مدت زمان طولانی حفظ خواهد شد. برای حفظ خواص زعفران در منزل خوب است به نکات زیر توجه کنید:

خشک کردن زعفران

برای نگه داشتن و حفظ شاخه های زعفران تازه باید اول رطوبت زعفران ها گرفته شود. به این منظور کافیست آنها را در حوله ای کاغذی پیچیده و بعد به مکانی گرم و خشک انتقال دهید. زعفران ها بعد از گذشت یک هفته خشک شده و آماده نگهداری در ظرف خواهند بود.

استفاده از ظروف مناسب برای حفظ کیفیت زعفران

 

برای اینکار باید به نحوی صورت گیرد که این ادویه باارزش در برابر جریان هوا حفظ شود. ظروفی که هوای بیرون نمی تواند به درون آنها نفوذ کند برای نگهداری از زعفران مناسبند. ظرف نگهداری از زعفران باید کمترین میزان هوا را در خود جا دهد. شما می توانید کوچکترین ظرفی که در منزل دارید را برای نگهداری از زعفران استفاده کنید. ریختن زعفران در ظروف کوچک مقدار هوایی که با زعفران تماس پیدا می کند را به کمترین حد ممکن می ‌رساند. زمانی که زعفران را در یک ظرف کوچک می ریزید می توانید مقدار زعفران مورد نیازتان را به راحتی از آن بیرون آورده و در ظرف را فورا ببندید.

ظرف نگهداری

نگهداری از زعفران در مکانی به دور از نور

زعفران یکی از محصولاتی است که حساسیت بالایی نسبت به نور از خود نشان می دهند. به همین دلیل نباید آن را در مکانی که در معرض تابش نور است نگهداری کرد. تابیدن نور زیاد به زعفران رنگ و عطر خوش آن را از بین می برد. برای جلوگیری از این اتفاق می ‌توانید زعفران را در ظروفی نگهداری کنید که نور قادر نیست به داخل آنها راه پیدا کند.

روش دیگر برای نگهداری از زعفران به دور از نور استفاده از فویل آلومینیومی است. در این روش باید اول زعفران را لای فویل پیچیده و بعد آن را داخل ظرف بگذارید. فویل آلومینیومی مانع نفوذ هوا و نور به زعفران می شود.

 

حفظ رنگ زعفران

استفاده از کابینت آشپزخانه مناسب

برای نگهداری زعفران در منزل می توان آن را در ظرف مناسبی ریخته و بعد در کابینت آشپزخانه گذاشت. کابینت هایی که جنسشان از فلز است در فصل تابستان تحت تاثیر دمای هوا گرم می شوند. به همین دلیل کابینت های چوبی برای نگهداری از زعفران مناسب تر هستند. اگر ظرف نگهداری از زعفران بطری یا شیشه ای است که نور امکان نفوذ به داخل آن را ندارد می توانید زعفران را در قفسه ادویه ‌هایتان جا دهید. اما اگر زعفران را در یک ظرف شفاف و بدون استفاده از فویل ریخته اید آن را در کابینت های دربسته نگهداری کنید.

نگهداری زعفران در دمای مطلوب

دمای ۲۰ درجه سانتیگراد دمایی است که به عنوان دمای مطلوب برای حفظ زعفران شناخته می شود. رطوبت هوای محیط هم باید از حدود ۴۰ درصد کمتر باشد. قرار دادن زعفران در فضای یخچال برای نگهداری از آن توصیه نمی شود. با این حال در صورت نیاز می توان زعفران را برای مدت زمان محدودی در یخچال نگهداری کرد. از نگهداری زعفران طولانی مدت در یخچال خودداری کنید زیرا این کار تا حد بسیار زیادی در افت خصوصیات کیفی زعفران دخیل است.

نگهداری زعفران دم کرده

 

در بسیاری از اوقات ممکن است مقداری از زعفرانی که شما برای پخت غذا، تهیه دسر و… دم کرده اید باقی بماند. شاید هم جزو کسانی هستید که مایلند مقادیر زیادی از زعفران را به صورت یکجا دم کرده و در مواقع نیاز به سرعت استفاده کنند. زعفران دم کرده می ‌تواند تا چند ساعت در فضای بیرون بماند اما بعد از گذشت این مدت باید آن را در یخچال نگه داشت. مدت زمان نگهداری از زعفران در یخچال ۲ الی۳ هفته است. اگر زعفران را برای مدت طولانی تری در یخچال نگهداری کنید مقادیر قابل توجهی از عطر و طعم آن از بین خواهد رفت.

روش دیگری که برای افزایش ماندگاری زعفران دم کرده به کار می رود گذاشتن آن در فریزر است. نگهداری زعفران در فریزر هم با محدودیت زمانی مواجه است. هنگامی که زعفران در فریزر نگهداری می شود بعد از گذشت ۱۰ الی ۱۴ روز کیفیت خود را به شدت از دست می دهد.

زعفران دم کرده

نگهداری از زعفران در فریزر

همان طور که گفتیم یکی از راه های حفظ خواص زعفران فریز کردن آن است. شما می توانید زعفران دم کرده را به شکل لایه های نازک در فریزر نگهداری کنید. در این صورت هر زمان که نیاز به استفاده از زعفران داشتید کافیست مقداری از زعفران دم شده را از فریزر درآورده و مصرف کنید.

دم کردن زعفران مراحل پیچیده ای ندارد. برای این کار اول باید زعفران را به کمک هاون یا دستگاه زعفران ساب به شکل پودر درآورید. بعد مقدار کمی آب جوش روی آن ریخته و اجازه دهید تا برای ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در همان حالت مانده و دم بکشد. بهتر است برای دم کردن زعفران از یک ظرف دربسته استفاده کنید. برای آن که زعفران دم کرده شما کیفیت مناسبی داشته باشد بهتر است ۱ قاشق سوپ خوری زعفران و ۳/۱ لیوان آب جوش استفاده کنید. بعد از دم کشیدن زعفران می توانید آن را به صورت بسته های کوچک بسته بندی کرده و در فریزر بگذارید.

 

نگهداری زعفران در انبار

نگهداری زعفران در انبار هم باید با در نظر گرفتن یکسری نکات مهم انجام شود. قرار گرفتن این محصول در معرض نور و هوا باعث می شود عطر و رنگ خوب زعفران از بین رفته و کیفیت آن تنزل پیدا کند. هوای آزاد علاوه بر این که بو و رایحه دلپذیر زعفران را کم می کند باعث تاثیرگذاری آلودگی های محیطی بر کیفیت این محصول هم می شود.

برای حفظ ماندگاری زعفران در انبار باید آن را در فضاهای خشک، خنک و تاریک نگه داشت. همچنین زعفران باید در فضاهایی دور از دسترس جوندگان و حشرات انبار شود. نکته مهم دیگری که خوب است در اینجا به آن اشاره کنیم دقت و احتیاط کافی در زمان جا به جا کردن زعفران است. خرد شدن زعفران حین جا به جایی منجر به کاهش ارزش اقتصادی آن می شود.

منبع https://www.luckybelly.com/does-saffron-go-bad/

۴.۲/۵ - (۴ امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *