جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

خواص زعفران و نقش آن در سلامت

فهرست مطالب

زعفران به عنوان گرانترین ادویه در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع کلاله های موجود در گل زعفران را به عنوان محصول برداشت می کنند. این کلاله ها ساختاری شبیه به نخ دارند. خواص زعفران باعث شده این ادویه نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از نقاط جهان به عنوان محصول پرطرفدار جلوه کند.  در این مقاله با فواید زعفران آشنا خواهید شد.

خواص زعفران چیست؟

خواص زعفران برای سلامتی بسیار چشمگیر است. به طور کلی از خواص دارویی زعفران می توان به بهبود حافظه، تقویت خلق و خو، تقویت میل جنسی و غیره اشاره کرد. تمامی این فواید به شکل کاملا اثبات شده مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته اند.

هم چنین بخوانید :

خواص زعفران برای مردان

فواید زعفران برای زنان و دختران

مواد غذایی تشکیل دهنده در هر ۱۰۰ گرم زعفران

 

انرژی ۱٬۲۹۸ کیلوژول (۳۱۰ کیلوکالری)
کربوهیدرات‌ها ۶۵٫۳۷ g
چربی ۵٫۸۵ g
چربی اشباع ۱٫۵۸۶ g
چربی تک‌اشباع‌نشده ۰٫۴۲۹ g
چربی چنداشباع‌نشده ۲٫۰۶۷ g
پروتئین ۱۱٫۴۳ g
آب ۱۱٫۹۰ g
ویتامین آ ۵۳۰ IU
ویتامین ب۱ (تیامین) ۰٫۱۱۵ میلی‌گرم (۹٪)
ویتامین ب۲ (ریبوفلاوین) ۰٫۲۶۷ میلی‌گرم (۱۸٪)
ویتامین ب۳ (نیاسین) ۱٫۴۶۰ میلی‌گرم (۱۰٪)
ویتامین C ۸۰٫۸ میلی‌گرم (۱۳۵٪)
کلسیم ۱۱۱ میلی‌گرم (۱۱٪)
آهن ۱۱٫۱۰ میلی‌گرم (۸۹٪)
منیزیم ۲۶۴ میلی‌گرم (۷۱٪)
فسفر ۲۵۲ میلی‌گرم (۳۶٪)
پتاسیم ۱۷۲۴ میلی‌گرم (۳۷٪)
سدیم ۱۴۸ میلی‌گرم (۶٪)
روی ۱٫۰۹ میلی‌گرم (۱۱٪)
سلنیم ۵٫۶ μg
اسید فولیک ۹۳ μg
ویتامین ب۶ ۱٫۰۱۰ mg
خاکستر ۵٫۴۵ g

زعفران یک آنتی اکسیدان قوی است

فواید زعفران به ترکیبات گیاهی موجود در آن مربوط می شود. این ترکیبات باعث می شود زعفران در نقش یک آنتی اکسیدان بسیار قدرتمند عمل کند. منظور از آنتی اکسیدان همان سلول هایی هستند که از شما در مقابل استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد محافظت می کنند. کامفرول، سافرانال، کروستین، کروسین و… از نمونه ترکیبات آنتی اکسیدانی زعفران هستند. کروستین و کروسین دو نمونه از رنگدانه های کاروتنوئیدی بوده که تولید کننده رنگ قرمز زعفران هستند.

خواص زعفران برای درمان افسردگی

زعفران فواید بسیاری برای افسردگی دارد. به همین خاطر به عنوان یک داروی موثر ضد افسردگی معرفی می‌شود. چرا که زعفران می تواند سلول های مغز را در مقابل آسیب های پیشرونده به خوبی محافظت کند. این موضوع برای افرادی که درگیر بیماری های روحی نظیر افسردگی هستند، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

سافرانال از جمله ترکیبات مهم در گیاه زعفران است. این ترکیب عطر و طعم خاصی را در کلاله زعفران به وجود می آورد. نتایج بررسی و تحقیقات گسترده در زمینه خواص زعفران نشان می دهد که سافرانال علاوه بر اینکه طعم و بوی مطبوعی به زعفران می بخشد، می تواند سلول های شما را نیز در مقابل عوامل مختلف همچون استرس اکسیداتیو به‌خوبی حفاظت کند. ضمن اینکه قدرت حافظه و توانایی یادگیری شما را نیز افزایش دهد. بهبود خلق و خو نیز از دیگر تاثیرات ترکیب سافرانال در گیاه زعفران می باشد.

مقدار مصرف زعفران برای درمان افسردگی

بسیاری از افراد تمایل دارند درباره مقدار مصرف زعفران برای درمان افسردگی اطلاعات لازم را به دست آورند. آن ها می خواهند بدانند برای اینکه بتوانند افسردگی خود را درمان کنند، باید چه میزان زعفران را مورد استفاده قرار دهند؟ همچنین طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

مقدار مصرف زعفران برای درمان افسردگی باید معادل ۳۰ میلی گرم به شکل روزانه باشد. این میزان با توجه به داروهایی که برای درمان افسردگی توصیه می شود تخمین زده شده است. داروهایی نظیر سیتالوپرام، ایمی پرامین، فلوکستین و …  از جمله ترکیبات دارویی هستند که برای درمان افسردگی تجویز می شوند. این داروها معمولاً به میزان ۳۰ میلی گرم در روز تجویز می شوند. بنابراین مقدار مصرف زعفران برای درمان افسردگی نیز معادل با این داروها تخمین زده می شود.

نتایج تحقیقات و بررسی نشان می دهد که خواص زعفران برای افسردگی نسبت به داروهای شیمیایی با عوارض کمتری همراه است. در واقع افرادی که با این روش تحت درمان قرار گرفتند، اذعان داشتند که عوارض جانبی بسیار کمی را تجربه کردند. ضمن اینکه برخی از افراد نیز هیچ گونه عوارضی برای مصرف زعفران ذکر نکرده اند. کلاله و گلبرگ زعفران هر دو می توانند درمان موثری برای افسردگی های متوسط و خفیف باشند.

طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی نیز می تواند به شکل دمنوش باشد. یک دمنوش عالی به کمک زعفران با کیفیت و اصیل می تواند درمان موثری برای افسردگی های خفیف و متوسط باشد.

تصویر زعفران اصلی
تصویر زعفران اصلی

خواص ضد سرطانی زعفران

کامفرول نیز از دیگر ترکیباتی است که در گلبرگ های گل زعفران مشاهده می شود. این ترکیب مزایای بسیاری برای افسردگی، کاهش التهاب و غیره دارد و دارای خواص ضد سرطانی نیز می باشد.

نتیجه مطالعات بر روی خواص زعفران حاکی از آن است که این ادویه از فواید ضد سرطانی قابل توجهی برخوردار است. در طی آزمایشات مختلف ترکیبات موجود در زعفران باعث از بین رفتن سلول های سرطانی روده بزرگ شدند. همچنین توقف رشد آن ها را به همراه داشتند. ضمن اینکه هیچگونه تاثیر منفی بر روی سلول های سالم نداشتند. البته خواص زعفران تنها محدود به سرطان روده بزرگ نمی شود. این گیاه برای درمان سرطان دهانه رحم، سرطان پروستات، سرطان مغز استخوان، سرطان سینه، سرطان  ریه و سایر سلول های سرطانی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و بسیار تاثیر گذار می باشد.

در تحقیقات آزمایشگاهی مربوط به خواص زعفران مشخص شد که کروسین به عنوان آنتی اکسیدان اصلی گیاه زعفران می ‌تواند سلول های سرطانی را در مقابل داروهای شیمی درمانی تجویز شده بسیار حساس تر کند. البته در این زمینه نیاز به تکمیل یافته ها و تحقیقات بیشتری وجود دارد. با این وجود تحقیقات پایه‌ای در مورد خواص زعفران برای درمان سلول های سرطانی کاملاً اثبات شده و محرز است.

بهبود سندروم پیش از قاعدگی با زعفران

متاسفانه درصد قابل توجهی از خانم ها این سندروم دردناک را پیش از قاعدگی تجربه می کنند. این سندروم بخش قابل توجهی از علائم روانی، عاطفی و فیزیکی را در بر می گیرد و به شکل دوره ای اتفاق می‌ افتد. در این دوران خلقیات، وضعیت جسمی و روحی زنان دچار تغییر و تحول اساسی می شود. در برخی از موارد این سندروم نیاز به درمان جدی پیدا می‌کند. خواص زعفران می ‌تواند تا حد زیادی کنترل کننده علائم مربوط به PMS باشد.

زنان ۲۰ تا ۴۵ ساله با مصرف حدود ۳۰ میلی گرم زعفران در روز می توانند از خواص زعفران بهره مند شوند. همچنین علائم مربوط به سندروم پیش از قاعدگی را به خوبی کنترل کنند. همان طور که می‌دانید استرس نیز از دیگر علائم مربوط به PMS است. ۲۰ دقیقه استشمام زعفران نیز می تواند هورمون استرس را به خوبی کاهش دهد و سندروم پیش از قاعدگی را قابل کنترل تر کند.

طرز تهیه چای زعفران

بسیاری از افراد زمانی که تصمیم به بهره مندی از خواص زعفران می گیرند، تمایل دارند درباره نحوه استفاده آن اطلاعات به دست آورند. همان طور که می دانید مصرف زعفران به شکل مستقیم چندان امکان پذیر نیست. به همین دلیل روش های مختلفی برای مصرف زعفران ذکر می شود. تهیه چای زعفرانی یکی از روش های متداول است که می توان به کمک آن از خواص این گیاه ارزشمند بهره‌مند شد. برای طرز تهیه چای زعفران به دو لیوان آب، دو گرم زعفران سابیده شده، ۱ قاشق غذاخوری چای سیاه و در صورت تمایل یک قاشق چایخوری گلاب و به میزان کمی نیز طعم دهنده ای نظیر هل نیاز داریم.

برای شروع طرز تهیه چای زعفران ابتدا آب را بر روی حرارت داخل یک قوری بجوشانید. بعد از آن چای سیاه، هل، گلاب و زعفران را داخل قوری آب جوش ریخته و حدود ۱۰ دقیقه به آن زمان استراحت بدهید تا دم بکشد. در صورت تمایل می‌توانید به جای زعفران سابیده شده از زعفران های کامل و رشته ای استفاده کنید. بعد از گذشت ۱۰ دقیقه چای زعفران شما آماده است. در صورت تمایل می توانید چای زعفران را با نبات، عسل، خرما، شکر و غیره نوش جان کنید.

فواید چای زعفران

از فواید چای زعفران می توان به شادی آور و ضد افسردگی بودن آن اشاره کرد. چای زعفران به شما کمک می کند تا خواص این ادویه را به سرعت دریافت کنید. چرا که در چای زعفران، ترکیبات موجود در کلاله زعفران به خوبی در آب حل شده و قابل دریافت است. کروسین و سافرانال از جمله ترکیبات موجود در چای زعفران هستند که می تواند باعث تنظیم سروتونین، دوپامین و نوراپینفرین می شوند.

طرز تهیه دمنوش زعفران

حتماً شما نیز بارها و بارها خواص دمنوش زعفران را شنیده اید. این روش نیز از جمله روش هایی است که برای مصرف زعفران مورد توجه قرار می گیرد. تهیه دمنوش می تواند ترکیبات و عناصر موجود در زعفران را قابل دریافت کند. به همین خاطر طرز تهیه دمنوش زعفران بسیار مورد توجه و استقبال قرار می ‌گیرد. ضمن اینکه خواص دمنوش زعفران به حدی است که می توان آن را به عنوان دمنوش نشاط آور و عالی در حوالی ساعات بعدازظهر میل کرد.

برای تهیه این دمنوش، ما به شما توصیه می‌کنیم از خواص زعفران با کیفیت و اصیل بهره مند شوید. هرچه درجه اصالت و کیفیت زعفران استفاده شده در دمنوش بیشتر باشد، به همان نسبت تاثیر و خاصیت دمنوش زعفران نیز افزایش پیدا می کند. یک هاون کوچک برای سابیدن زعفران استفاده کنید. بعد از اینکه زعفران خشک شده را کاملاً پودر کردید، قوری را بر روی اجاق گاز گذاشته و آب را بجوشانید. زعفران سابیده شده را داخل آب جوش بریزید و بگذارید حدود ۳۰ دقیقه دم بکشد. این زمان برای طرز تهیه دمنوش زعفران کاملاً الزامی است. تهیه دمنوش زعفران فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد. به شرط اینکه این دمنوش به درستی تهیه شده باشد.

 

خواص دمنوش زعفران و زنجبیل

زعفران را می توان به همراه سایر ترکیبات مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال دمنوش زعفران و زنجبیل از دمنوش های پرطرفدار و عالی است. بیشتر افراد زمانی که نام دمنوش زعفران را می شنوند، سریعاً به یاد خواص ضد افسردگی و نشاط آوری آن می‌افتند. اگرچه این نوع خواص زعفران بسیار پر طرفدار است اما تنها خواص آن نیست.

استفاده از زعفران می تواند برای بیماران آلزایمری و بیماران قلبی از اهمیت قابل توجهی برخوردار باشد. چرا که زعفران باعث تقویت حافظه و عضلات قلب می شود. همچنین این ادویه می‌ تواند فرایند مربوط به هضم غذا را تسهیل کند. در نتیجه تسکین دردهای معده، یبوست، سلامت دستگاه گوارش و … نیز می تواند از موارد مصرف زعفران باشند.

همانطور که می دانید خواص دمنوش زعفران و زنجبیل می تواند به عنوان تسکین دهنده مورد توجه باشد. زنجبیل از طبع بسیار گرمی برخوردار بوده و می‌تواند تسکین دهنده خوبی برای آنفولانزا و سرماخوردگی باشد. ضمن اینکه این گیاه برای درمان بیماری های تنفسی، بهبود جای زخم، تقویت پوست و مو، متعادل کردن سیستم گردش خون و درمان شوره از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

خواص زعفران و عسل

خواص دمنوش زعفران و عسل نیز به قدری قابل توجه است که این دمنوش در منوی بسیاری از کافی شاپ ها قرار می گیرد. عسل می تواند به عنوان یک طعم دهنده فوق العاده و سرشار از خواص به دمنوش زعفران اضافه شود. زعفران نشاط آور، تسکین دهنده درد، تنظیم کننده فشار خون، مقوی برای قلب و حافظه و غیره است. عسل نیز خواص درمانی بسیاری برای بهبود زخم ها، سردرد، کنترل کلسترول، سلامت پوست و غیره به همراه دارد.

خواص دمنوش زعفران و دارچین

خواص دمنوش زعفران و دارچین می تواند برای افرادی که دچار مشکلات معده هستند، گزینه بسیار مناسبی باشد. این دو ماده ارزشمند در کنار هم می‌توانند تسکین کننده خوبی برای دردهای معده باشند. ضمن این که منشا کاملاً طبیعی دارند. بنابراین ما خواص دمنوش زعفران و دارچین را به افرادی پیشنهاد می کنیم که ناراحتی معده دارند.

جالب است بدانید هر دو ترکیب یعنی زعفران و دارچین گزینه خوبی برای تقویت بدن در برابر سایر بیماری ها می باشند. ضمن اینکه باعث تقویت قوای جنسی شده و خواص ضد افسردگی و نشاط آور نیز به همراه دارند. زمانی که این دو ترکیب با هم مورد استفاده قرار می گیرند، از نظر فواید و قابلیت ها بسیار قدرتمند می شوند.

دمنوش گلبرگ زعفران

زعفران خواص بسیاری نیز در گلبرگ های خود دارد. به همین خاطر دمنوش گلبرگ زعفران نیز مورد توجه قرار می گیرد. این گلبرگ ها نیز با خواص ضد افسردگی و نشاط آور همراه هستند. همچنین با توجه به رنگ طبیعی که دارند، در صنایع آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند. گلبرگ زعفران با توجه به رنگ طبیعی می تواند در تزیین ژله، غذا و… نیز بسیار کارآمد باشد.جالب است بدانید این رنگ عوارض بسیار کمتری نسبت به کلاله زعفران دارد. گلبرگ های زعفران می توانند برای رنگ کردن لباس کارایی داشته باشند. همچنین در برخی از مواقع به شکل پودر شده به عنوان خوراک مورد استفاده قرار می گیرند.

خواص پرچم گل زعفران

منظور از پرچم گل زعفران همان قسمت های زرد رنگ است که در کنار رشته های قرمز این گل وجود دارد. از پرچم گل زعفران می توان به عنوان رنگ در شیرینی پزی و بستنی فروشی ها استفاده کرد. همچنین این نوع پرچم در صنعت مواد بهداشتی و آرایشی کاربرد فراوانی دارد. تمام قسمت های زعفران از خواصی مانند قسمت کلاله برخوردار هستند. سلامت قلب، تقویت حافظه، تقویت قوای جنسی، سلامت گوارش، تسکین دردهای معده و غیره از خواص گل زعفران نیز می باشند.

 

منبع :https://www.medicalnewstoday.com/articles/327017

امتیاز دهید post

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *