جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دم کردن زعفران: تهیه زعفران دم کرده با یخ و آب جوش +فیلم

فهرست مطالب

برای استفاده از زعفران بایستی با اصول دم کردن زعفران آشنا شویم تا بیشترین رنگ و بهترین عطر را داشته باشد.همه ما غذاهایی را که توسط مادر ها و مادر بزرگ ها درست میشدن رو به خاطر می آوریم . آنها سال ها از زعفران به عنوان چاشنی اصلی استفاده نموده و در حقیقت آن طور که شایسته این چاشنی ارزشمند بوده است رفتار می کرده اند.

مراقبت از زعفران نیز یک سنت قدیمی خانواده است، برخی حتی زعفران خود را در یک کابینت قفل دار نگهداری می کرده اند .عطر و رنگ غذاهایی چون شله زرد ،ته چین زعفرانی ، جوجه کباب زعفرانی و … بدون زعفران حتی اگر به بهترین نحو درست شوند معنی ندارند.هر گل ارغوانی زعفران یک هفته از سال شکوفا می شود و فقط سه پرچم تولید میکند که هنوز با دست چیده می شوند. ازین رو باعث قیمت بالای زعفران بوده و از سبد خیلی از خانواده ها خارج گردیده است.

خوشبختانه، زمانی که به درستی استفاده شود، کمی زعفران می‌تواند بسیار مفید باشد و بیشترین نتیجه را حاصل کنند، بنابراین آنقدرها هم که به نظر می‌رسد بودجه‌شکن نیست.

چه عواملی باعث کمترین رنگ زعفران می شود:

  • استفاده از زعفران نامرغوب و تقلبی
  •  مقدار نا مناسب زعفران
  •  آب جوش و حرارت که باعث آسیب به خاص و کدر شدن زعفران می شود
  • استفاده از زعفران آسیاب شده مستقیم روی غذا

ترفندی برای گرفتن رنگ بیشتر زعفران

  • استفاده از زعفران اصل با بسته بندی استاندارد
  • استفاده از هاون سنگی یا چوبی جهت حفظ هر چه بهتر عطر و رنگ دهی زعفران
  • دم کردن زعفران

استفاده از زعفران مرغوب با بسته بندی استاندارد

 

زعفران مرغوب و عالی
خرید زعفران نگین کریستال طوبی ۴ گرمی

 

برای رسیدن به بهترین نتیجه باید زعفرانی مرغوب داشته باشید. زعفران طوبی بهترین کیفیت را با بسته بندی های مناسب جهت حفظ رنگ و محافظت از خواص زعفران را به شما مصرف کننده محترم ارائه می نماید

طرز تهیه زعفران دم کرده

بهترین روش تهیه زعفران دم کرده استفاده از دو روش سنتی که با آب جوش است و روش مدرن که با یخ زعفران را درم می کنیم و در زیر به شرح هر یک می پردازیم.

روش دم کردن زعفران با آب یخ  :

استفاده از یخ جهت دم کردن زعفران روشی که می تواند زعفران بیشترین رنگ دهی را داشته باشد این است که زعفران سابیده شده را داخل استکانی بریزید و یک تکه یخ روی آن قرار بدهید و اجازه بدهید تا یخ آب شود و پس از آن مقداری آب جوش روی آن بریزید و در آن را بگذارید با این روش سبب می شود زعفران رنگ دهی بسیاری داشته باشد. اما نسبت به بقیه ی روش ها زمان بیشتری می برد.

فیلم زعفران دم کرده با یخ

 

دم کردن زعفران با آب جوش :

استفاده از آب جوش برای دم کردن یک روش دیگر سنتی برای آماده کردن زعفران است . اما باعث آسیب زدن به رنگ و طعم زعفران می شود. با این حال برای دم کردن زعفران با آب جوش بایستی زعفران سابیده شده را داخل استکان یا قوری مخصوص دم کردن زعفران بریزید و مقداری آب جوش داخل آن بریزید . حال آن را روی سماور بگذارید و به آن حدود ده دقیقه زمان دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید. این روش به صورت سنتی مورد استفاده بوده و سریعتر از روش اول انجام می پذیرد ولی میزان عطر و رنگ روش اول را ندارد .

روش دم کردن زعفران برای برنج

پس از سابیدن زعفران و پودر کردن آن به یکی از روش های گفته شده به مقدار کافی دم کرده و با برنج پخته شده به مقدار لازم مخلوط می کنیم. زعفران دم شده را می توان در فریزر و بخچال نگهداری کرد.البته با این کار مقداری از عطر آن از بین می رود و بهتر است تازه تهیه و استفاده شود.

روش سابیدن زعفران:

حفط کردن خواص زعفران در طی فرآیند سابیدن، امری مهم و ضروری است.گرمای ایجاد شده هنگام سابیدن باعث سوختن و از بین رفتن آن می گردد . از طرفی هر چه بیشتر پودر شود راحت تر و بیشتر به رنگ دهی می رسد. بنابر این نکات زیر برای رسیدن به نتیجه مطلوب به شما کمک می کند:

۱-خشک بودن زعفران

برای سابیدن زعفران نیاز است که رطوبت نداشته باشد.زعفران رطوبت را به سرعت به خود جذب می کند . بسته بندی زعفران در حفظ آن بسیار موثر است. اگر رشته ها شکننده نیست باید خشک گردد تا به راحتی پودر شود.

۲-محیط سابیدن زعفران

محیطی که در آن می خواهید زعفران را آسیاب کنید نباید مربوط باشد. رطوبت آسیاب کردن آن مشکل می‌شود و حتی ممکن است که دیگر آسیاب نشود.

۳-استفاده از هاون مناسب

 

اگر می‌خواهید برای سابیدن زعفران از هاون استفاده کنید باید به مناسب بودن هاون خود توجه کنید. هاون‌های سنگی و چوبی گزینه‌های خوبی برای سابیدن زعفران هستند، که در مقایسه با هاون‌های سنگی، هاون‌های چوبی گزینه‌های بهتری هستند.همچنین هنگام دم کردن زعفران عطر و رنگ خود را از دست نمیدهند.

سابیدن زعفران با قند

هاون‌های فلزی و برنجی از بدترین هاون‌ها برای سابیدن زعفران محسوب می‌شوند. در واقع در هنگام سابیدن در این هاون ها، به دلیل فلزی بودن تولید گرما می‌کنند و باعث سوختن زعفران می‌شوند.

اما اگر هاون چوبی یا سنگی در دسترس ندارید، و تهیه‌ی آن‌ها برای شما مقدور نیست، می توانید با یک کلک کوچک، از هاون‌های فلزی استفاده کنید. برای دور زدن قانون سوختن زعفران در هاون‌های فلزی، کافی است از یک حبه قند استفاده کنید. به این صورت که ابتدا قند را آسیاب کرده، سپس زعفران را به آن اضافه می کنیم.

قند علاوه بر جلوگیری از سوختن زعفران در هاون‌های فلزی، سرعت سابیده شدن آن را نیز افزایش می‌دهد. می‌توانیم به جای قند از شکر نیز استفاده کنیم. استفاده از شکر به جای قند کار شما را ساده تر می‌کند. زیرا شکر احتیاج به آسیاب کردن ندارد.

به این نکته توجه داشته باشید که هنگام دم کردن زعفران در این روش، ابتدا زعفران به شما رنگ خوبی می‌دهد. حتی بهتر از رنگ هایی که از روش‌های دیگر می‌دهند. اما بعد از گذشت مدتی، این ویژگی از دست می‌رود. و یک زعفران دم کرده بی رنگ روی دستتان می‌ماند. پس اگر فقط رنگ دهی اولیه زعفران برای شما مهم است، این روش می تواند روش خوبی باشد.

میزان مجاز استفاده از زعفران

زعفران دم کرده را می توان در ظرف و درون یخچال تا چند روز استفاده نمود. از مصرف بیش از حد زعفران خود داری کنید . مقدار مصرف مجاز زعفران روزانه حدود یک گرم است .همچنین مقدار مصرف تنتور آن حدود ۱۵ قطره در روز است. مصرف سه گرم زعفران برای هر نفر در ماه بسیار مفید است. اما مصرف بیش از ۵ گرم در یک وعده‌غذایی می‌تواند منجر به مرگ انسان گردد.

نحوه دم کردن زعفران برای پریود شدن

برای این کار ابتدا آن را خوب سابیده و سپس به یکی از روش های گفته شده دم کنید. سپس با مقداری دارچین و زنجبیل مصرف نمایید . قبل از استفاده مطمئن شوید که حامله نیستید.

دم کردن زعفران برای سقط جنین

مصرف زعفران در سه ماه اول بارداری به دلیل افزایش پروستاگلاندین در رحم باعث بروز خطراتی در جنین می گردد. از طرفی مصرف زعفران دم کرده به دلیل افزایش دمای بدن و افزایش انقباضات رحم برای جنین فوق العاده خطرناک بوده و بایستی مراقب بود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *