جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

زعفران سرگل یا ممتاز چیست؟

فهرست مطالب

به طور کلی زعفران به عنوان یکی از گیاهان فوق العاده با ارزش در سراسر جهان شناخته می شود که دارای مزایای گوناگونی است. زعفران سرگل به دلیل داشتن ارزش غذایی بسیار بالا در درون خود همواره توانسته است محبوبیت زیادی را کسب کند. همین موضوع نیز سبب شده تا طرفداران این ماده غذایی در سراسر جهان افزایش یابند و سبب خرید و فروش بیشتر این محصول شوند.

امروزه شرکت ها و مراکز بسیار زیادی در سراسر نقاط کشور ایران به تولید و فروش انواع زعفران از جمله زعفران سرگل می پردازند. این مراکز توانسته اند تا کنون موفقیت های بسیار زیادی را در تمامی بخش های تولیدی زعفران به دست آورند. همچنین این مجموعه ها روش های ویژه ای را برای فروش بهتر و مناسب خود تهیه کرده اند.

 

زعفران سرگل چیست؟

علت نام گذاری زعفران سرگل یا ممتاز به دلیل جداسازی بالاترین تار زعفران در حین چینش این محصول می باشد. به طور کلی این زعفران در تناسب در با سایر زعفران ها دارای مزایای بسیار متنوعی می باشد. همین مسئله نیز سبب شده تا طرفداران این محصول در مقایسه با زعفران های دیگر افزایش یابد. اما نیاز است که بدانید علاوه بر نوع چینش این محصول، خاصیت غذایی آن نیز تفاوت های عمده ای را با زعفران های دیگر دارد.

به طور کلی کاربرد های غذایی این محصول و تاثیرات آن بر روی فرآورده های متنوعی همچون بستنی بسیار متفاوت است. چرا که زعفران ممتار به دلیل داشتن ارزش غذایی فوق العاده و رنگ دهی بسیار بیشتر عملکرد بهتری را از خود بر جای می گذارد. همچنین نیاز است که بدانید این محصول دارای رنگ قرمز تری در تناسب با زعفران های پوشال و … می باشد.

تفاوت زعفران
چهره تار های زعفران سرگل

 

 

برخی از ویژگی های زعفران سرگل شامل کلاله های قرمز این محصول می باشد که دیگر هیچ رنگ سفیدی در آن دیده نمی شود. چرا که بسیاری از زعفران ها در ساختار خود از رنگ سفید نیز بهره مند هستند. ظاهر صاف و یکدست و همچنین رنگ مطلوب تر این محصول از جمله مزایای آن می باشد.

انواع زعفران سرگل

هنگامی که زعفران پوشال و دختر پیچ را الک می کنند و بعد از پاک سازی قسمت سفید رنگ یا خامه ، کلاله های قرمز رنگ باقی می ماند.به همین خاطر به آن زعفران ممتاز هم می گویند .این جداسازی باعث افزایش رنگ دهی و کیفیت زعفران می گردد . هر چه میزان شکستگی رشته ها و میزان نرمه ها کمتر باشد کیفیت زعفران ممتاز بیشتر بوده و درجه بندی می گردد.

زعفران سرگل بهتر است یا نگین؟

هر دو جزو رده زعفران مرغوب می باشند .ولی دارای تفاوت هایی هستند که قیمت آن به دلیل این تفاوت ها تعیین می گردد.

تفاوت زعفران سرگل و نگین:

در جریان تبدیل زعفران پوشال و دخترپیچ به سرگل مقداری از ریشه ها می شکند و گاهی در میان آن نرمه زعفران دیده می شود ، ریشه ها غالبا صاف نیست که ظاهر بدی را به آن می دهد.سرگل را با نام های دیگری مثل سرقلم و سرریشه و ممتاز هم می شناسند.

اما زعفران نگین ریشه ها صاف و بدون شکستگی بوده که به همین خاطر گاهی به آن زعفران نگین اتویی هم می گویند و دارای رنگ و عطر بیشتر از سرگل است . هر چه ریشه ها قوی تر و درشت تر باشد قیمت آن نیز بالاتر می رود که آن را به نگین و سوپر نگین دسته بندی می کنند و به عنوان زعفران صادراتی به کشور های آسیایی صادر می گردد.

 

قیمت زعفران های سرگل در بازار امروز

به طور کلی امروزه خرید سرگل زعفران در تناسب با گذشته با دشواری های متنوعی روبرو شده است. یکی از اصلی ترین علت های پایین آمدن تقاضای مردم نسبت به این محصول قطعا میزان استقبال بسیار کم از آن می باشد. چرا که در سال های اخیر با بالا رفتن قیمت و تاثیرات مسائل اقتصادی بر روی این محصول شاهد کاهش فروش زعفران هستیم.

اما مراکز معتبری در سراسر کشور وجود دارند که به عنوان ارائه دهنده رسمی و بدون واسطه برای خرید شناخته می شوند. شما می توانید از این پس برای خرید زعفران بدون واسطه و مستقیم از کشاورز  به سایت طوبی زعفران مراجعه کنید . در این مجموعه انواع مختلفی از زعفران ها وجود دارند که شما می توانید با مشاهده تصویر هر یک از آن ها مانند عکس نسبت به خرید خود اقدام نمایید. همچنین نیاز است که بدانید در مجموعه طوبی زعفران، قیمت های پیشنهادی ارائه شده به شما در تناسب با قیمت های دیگر بسیار پایین است. از این رو شما می توانید با مشاهده قیمت زعفران سرگل و استعلام آن نسبت به تهیه این محصول اقدام کنید.

قیمت یک مثقال زعفران ممتاز

خرید زعفران سرگل

قیمت روز زعفران به عوامل مختلفی بستگی دارد و شما می توانید آن را از فروشگاه زعفران طوبی با قیمت مناسب تهیه نمایید.

 

 

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *