جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انواع زعفران : تشخیص ۵ نوع مختلف زعفران ، ویژگی ها و تفاوت های آن بهمراه فیلم و عکس+ قیمت

فهرست مطالب

خیلی از ما فقط مصرف کننده زعفران هستیم و هیچ شناختی از انواع زعفران نداریم .در این مقاله به همه چیز در مورد انواع زعفران می پردازیم .نام طلای سرخ برای همه آشناست. زعفران ادویه ای ارزشمند است  که در ایران و بسیاری ازنقاط جهان کاربرد زیادی دارد. بهترین زعفران به عوامل مختلفی بستگی دارد ولی مهمترین آن نحوه کاشت و مکان کاشت آن بستگی دارد . در حال حاظر بهترین نوع زعفران دنیا در ایران و در شهرستان های تربت حیدریه ، گناباد و قاینات کشت می شود.

به دلیل اقلیم خاص شهرستان تربت حیدریه زعفران تولیدی در آن به علت رنگ و بوی عالی مناسب صادرات بوده و در سازمان فائو به ثبت رسیده است.اغلب مردم در مورد زعفران شناختی درستی ندارند و این باعث ایجاد بازار فراگیر زعفران تقلبی گردیده است .هر چه میزان خلوص زعفران بیشتر باشد عطر و رنگ بهتری و قیمت زعفران بالاتری دارد.

اینکه چه نوع زعفرانی می خواهیم سوالی است که گاهی ما را شگفت زده خواهد کرد . زیرا این سوال به ذهنمان می آید که مگر زعفران چند نوع است ؟ در این مقاله انواع زعفران را بر اساس میزان خلوص تقسیم بندی نموده و به شما معرفی می گردد.

انواع و اقسام زعفران:

انواع زعفران موجود در بازار بر اساس نحوه فراوری و یا به عبارتی نحوه پاک ‌کردن و خشک کردن زعفران تقسیم بندی می‌شوند. برخی از انواع زعفران شامل

می باشد و به ترتیب سوپر نگین بیشترین خلوص و رنگ دهی در بین محصولات را داراست.

زعفران نگین

زعفران نگین دارای ظاهری فوق العاده بوده و کیفیت بی نظیری از نظر رنگ دهی و عطر است.در این نوع زعفران سه رشته کلاله به هم متصل و بدون شکستگی‌اند .همین امر باعث شده که این نوع زعفران ظاهر بهتر و قیمت بالاتری نسبت به زعفران سرگل داشته باشد اما از لحاظ عطر و رنگ دهی مشابه زعفران سرگل هستند و به همین خاطر مردم به دلیل قیمت پایین تر زعفران سرگل تمایل بیشتری به مصرف آن نشان می دهند.

 • بهترین و گران‌بهاترین نوع زعفران زعفران نگین است .
 • قدرت رنگ دهی آن بین ۲۳۰ تا ۲۷۰ واحد است یعنی بیشترین میزان رنگ دهی
 • گاهی این نوع زعفران را به نام سوپر نگین نیز میشناسند.

زعفران سرگل

زعفران سرگل، در این نوع، بخش خامه (ریشه) وجود ندارد و کلاله‌های کاملا قرمز رنگ به‌صورت جدا از هم می باشند که زعفران خالص را تشکیل می‌دهند. به همین علت در سایر کشور ها آن را به عنوان All-Red تمام قرمز میشناسند و به عنوان پرمصرف‌ترین و متداول‌ترین نوع زعفران در بین مردم است.
عناوین سرقلم، سرریشه و ممتاز را علاوه بر سرگل، برای این نوع زعفران بکار می‌برند.
تشخیص مرغوبیت سرگل کار دشواری است. کیفیت زعفران با دو شاخصه “طول کلاله” و “وجود یا عدم وجود تکه‌های سفید ریشه که با بار مخلوط شده و رنگ قرمز به خود گرفته اند” عیار سنجی شده و از ۱ تا ۳ درجه‌بندی می‌شوند.

بیشتر بخوانید : زعفران سرگل یا ممتاز چیست

عکس زعفران سرگل + خصوصیات

 • قدرت رنگ دهی زعفران سرگل در حدود ۲۱۰ تا ۲۶۰ واحد است.
 • مصرف زعفران سرگل به نسبت انواع دیگر بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

زعفران پوشال

بیشتر حجم زعفران تولیدی کشاورزان به صورت زعفران پوشال می باشد .در زعفران پوشال بخش کلاله قرمز رنگ رشته زعفران به همراه ۱ تا ۳ میلیمتر از بخش خامه زرد رنگ بوده و به به دلیل وجود کلاله بیشتر نسبت به خامه قدرت رنگ دهی بیشتری نسبت به زعفران دسته دارد .

 • بخش سفید انتهای رشته کم است.
 • قدرت رنگ دهی زعفران پوشال ۱۵۰تا ۱۸۰ پوشال درجه دو و ۱۸۰-۲۲۰ واحد پوشال درجه یک می باشد .
 • اتصال کلاله به خامه باعث  کاهش احتمال تقلبی بودن زعفران می گردد.

زعفران دسته یا دخترپیچ

زعفران دسته (دخترپیچ) رشته‌ای کامل است که قسمت قرمز و زرد رنگ زعفران را با هم دارد. بخش خامه معمولا ۳ تا ۵ میلیمتر می باشد و کلاله بستگی به کیفیت زعفران بلندتر یا کوتاه‌تر می باشد.زعفران دسته در درجه‌بندی سازمان ملی استاندارد و نیز استاندارد ۱-۲۵۹، زعفران رشته‌ای درجه ۴ نام دارد.

 • بخش سفید انتهای رشته بسیار زیاد است.
 • اتصال ۳کلاله به یکدیگر دارد.
 • رنگ‌دهی و عطردهی کم
 • تولید به این شکل کمتر شده است اما اصلی‌ترین و پایه ترین نوع زعفران است.

 زعفران سفید

زعفران کنج جزء دسته‌بندی انواع زعفران قرار نمی‌گیرد. پس از این که سرگل را از دسته جدا می‌کنند قسمت ریشه یا سفیدی که در ایران به آن کنج یا زعفران سفید گفته می‌شود، باقی می‌ماند؛  این بخش از زعفران فاقد رنگ دهی ولی خواص زعفران را داراست.

 • دارای کیفیت پایین است.
 • به علت مرطوب بودن ریشه زعفران عموم مردم احساس می‌کنند که عطر بیشتری نسبت به کلاله دارد.
 • بخاطر ظاهر خاص آن امکان تقلب بسیار پایین است (بیشتر بخوانید : تشخیص زعفران اصلی  از تقلبی)

بهترین نوع زعفران

در ایران بهترین نوع زعفران که از لحاظ رنگ دهی هم بیشترین رنگ دهی و عطر را دارد زعفران نگین می باشد . زعفران نگین بهترین و گرانبها ترین زعفران بوده و به عنوان زعفران صادراتی هم استفاده می گردد.

قیمت انواع زعفران

قیمت انواع زعفران تحت تاثیر میزان خلوص و کیفیت زعفران است.به این ترتیب زعفران نگین گرانترین و بهترین زعفران است و زعفران دختر پیچ ارزانترین و خالص ترین نوع زعفران است.

رنگ دهی زعفران

اگر میزان رنگ دهی برای شما مهم است زعفران نگین مناسب شماست و اگر خواص زعفران را بصورت یکجا می خواهید زعفران دختر پیچ را توصیه می کنیم.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *