جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مشخصات زعفران نگین درجه یک و قیمت

فهرست مطالب

یکی از انواع زعفران، زعفران نگین و زیباترین گونه زعفران در میان اقسام متنوع آن می باشد. هرچه قلم های آن درشت تر باشد نرخ آن هم بیشتر و نام آن به سوپر نگین تغییر پیدا می کند. برای شناسایی این گونه زعفران ضروری است نخست شکل و شمایل ظاهری این زعفران را بشناسیم. تا بدین صورت بتوانیم در مواقع ضروری این نوع زعفران را به راحتی شناسایی کنیم. معمولا این نوع زعفران با توجه به مرغوبیتی که دارد از ارزش بالایی هم برخوردار است. همچنین این زعفران  دارای خواص دارویی بسیاری است.

زعفران نگین چیست؟

زعفران نگین معمولا به زعفرانی گفته می شود که در زمان تمیز نمودن آن، ۳ کلاله زعفران از بخش سفید ( ریشه) و بخش نارنجی رنگ( بوری) به صورت کامل مجزا شود. همچنین هیچ نوع رنگی به جز رنگ قرمز در آن موجود نباشد. هر چه اندازه این کلاله ضخیم تر و درشت تر باشد میزان رنگ دهی آن نیز بیشتر و شکل آن جذاب تر می باشد.

مسلما این مسئله در اینجا مورد توجه است که هر چه کلاله زعفران ضخیم تر باشد نشانگر بکارگیری کود شیمیایی آن هم به میزان زیاد در مراحل کاشت آن می باشد.

زعفران نگین طوبی
زعفران نگین چیست؟

انواع زعفران نگین

زعفران نگین با ملاحظه به شیوه تولیدی که دارد به انواع متنوعی تقسیم می شود که عبارتند از:

  • زعفران سوپر نگین

یکی از انواع زعفران نگین، زعفران سوپر نگین می باشد. این محصول یکی از عالی ترین و بهترین زعفران ها می باشد. به گونه ای شناسنامه زعفران در دنیا میباشد. این گونه زعفران در قیاس با دیگر اقسام زعفران از سطح کیفی و نرخ بیشتری برخوردار است.

این گونه زعفران از سطح کیفی رنگی مناسبی برخوردار است و حتی دارای شکل زیبایی می باشد. در این صورت جهت صادرات به کشور هایی نظیر هند، چین و ژاپن و در مجموع کشور های آسیایی انتخاب خیلی مناسبی است.

  • زعفران نگین درجه دو

این نوع زعفران در بین اقسام زعفران نگینی به منزله زعفرانی است که سطح کیفی آن متوسط روبه بالا می باشد. در نهایت این گونه زعفران هم جهت صادرات بسیار مناسب می باشد.

  • زعفران نگین پرسی

فرق این نوع زعفران در شیوه خشک نمودن آن است. چنانچه سر کلاله زیر فشار فیزیکی یا نیروی هوا به شیوه تخت یا شمشیری در آید این نوع زعفران تولید می شود. زعفران نگین پرسی اخیرا خیلی مرسوم شده و جهت صادرات معمولا از این نوع بهره برده می شود.

  • زعفران شبه نگین

یکی دیگر از انواع زعفران نگین، زعفران شبه نگین می باشد. این زعفران در قیاس با سایر انواع زعفران سطح کیفی کمتری دارد. اما نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد نرخ مناسب آن می باشد. در این صورت پیشنهادی که ما جهت  طبقه بندی داریم این نوع زعفران می باشد.

فرق زعفران نگین و سرگل

"فرق

بازشناسی زعفران نگین از سرگل توسط مردم معمولی خیلی دشوار است. چرا که این دو محصول خیلی به هم شبیه می باشند. با این اختلاف که کلاله نگین ضخیم و بزرگ می باشد، صاف و فاقد فر خوردگی است، شکستگی ندارد و کلاله ها تماما ضخیم و درشت می باشند. ولی کلاله زعفران سرگل کوتاه می باشد، سرگل شامل فرخوردگی کمی می باشد و از سویی امکان دارد شکستگی هم داشته باشد. حتی از لحاظ کلاله های زعفران شامل قطر کوچک و بزرگ می باشد.

مشخصات زعفران نگین

این نوع از زعفران جز آن گروه از فرآورده هایی می باشد که مردم آن را با ظاهر و عطر و بوی شگفت انگیز آن می شناسند. این نوع زعفران در حقیقت به جذاب ترین نوع زعفران شناخته شده است. در مجموع می توان مشخصات زعفران نگین را بدین صورت بیان نمود:

  • کلاله های آن به صورت کامل از هم مجزا می باشند.
  • خوش رنگ، خوش بو و رنگ قرمز به صورت کاملا یکنواخت.
  • قلم های درشت
  • ترتیب زیاد رشته های کلاله
  • مقدار عطر خیلی بالا

زعفران اتویی چیست؟

زعفران نگین اتویی  به زعفران نازک و شکننده ای گفته می شود که با توجه به وجود گل تا حد زیادی از این محصول با ارزش ایرانی محافظت می کند. معمولا کشاورزان محصولی را که از زمین خود جمع آوری می کنند گل زعفران می باشد نه خود زعفران! هر گل شامل ۳ کلاله زعفران می باشد که بایستی گل و زعفران از هم جدا شوند.

زعفران تا موقعی که در گل نگهداری می شود دارای رطوبت می باشد. در این زمان این محصول قابل بکارگیری نیست. بدین علت این محصولات احتیاج دارند تا بعد از مجزا شدن از گل زعفران خشک شوند. شیوه های متنوعی نظیر  دستی و ماشینی جهت خشک کردن زعفران وجود دارد.

چنانچه زعفران نگین به شیوه دستی خشک شود، همانطور که این پروسه به صورت کاملا دستی صورت می گیرد به احتمال فراوان شاخه زعفران به صورت کامل صاف نبوده و فرخوردگی های  متنوعی در آن مشاهده می شود. ( اگرچه صاف بودن زعفران یکی از ملاک های عمده صادرات جهت برخی از کشور ها نظیر چین می باشد). بدین علت سعی بر آن دارند تا از ماشین و سیستم جهت خشک کردن زعفران بهره ببرند. زعفرانی که با سیستم های مخصوص خشک شود معمولا صاف است و ظاهر زیباتری دارد که به آن زعفران اتویی نگین می گویند.

زعفران نگین بهتره یا سرگل

زعفران نگین همانطور که میدانید لقب زیباترین زعفران در دنیا را گرفته است و همچنین از سطح کیفی عالی و مرغوبیت بالایی برخوردار است. با توجه به مشخصاتی که این نوع زعفران دارد نسبت به زعفران سرگل بهتر است. البته ناگفته نماند که با توجه به سطح کیفی بالایی که دارد نسبت به زعفران سرگل با ارزش تر و از قیمت بالاتری برخوردار است.

قیمت زعفران نگین

زعفران نگین به دلیل سطح کیفی عالی و کروسین ۲۶۰ که جهت صادرات هم بکار برده می شود از قیمت تقریبا زیادی در قیاس با سایر زعفران ها برخوردار می باشد. تقریبا جهت هر گرم زعفران صادراتی نرخی معادل ۱۳ هزار تومان مشخص شده است. برای  بسته بندی های یک گرمی این محصول معمولا از بسته بندی پاکتی بهره می برند. بیشتر کشورها نظیر ترکیه و امارات از این گونه زعفران به وفور بهره می برند. چرا که زعفرانی شامل کلاله های درشت و ضخیم با قابلیت رنگ دهی شگفت انگیز می باشد.

در میان محصولات زعفران طوبی بسته بندی کریستال آن از نوع نگین اتویی بوده و کیفت بی نظیری دارد.

 

 

 

منبع : https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%D8%B9%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86

 

امتیاز دهید post

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *