جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

زعفران دختر پیچ چیست ؟

فهرست مطالب

همانطور که میدانید یکی از ارزشمند ترین ادویه هایی که بسیار مورد پسند خانواده های ایرانی است، زعفران می باشد. زعفران دسته یکی از فوق العاده ترین نوع زعفران در ایران به شمار می رود. در ادامه باید گفت، زعفران به قدری پرخواص و پرکاربرد است (خواص زعفران ) که نه تنها در ایران بلکه در جهان، به ادویه محبوب و پرطرفدار معروف شده است. جالب است بدانید این ماده غذایی خوشرنگ، به صورت های مختلفی به فروش می رسد. برای آگاهی بیشتر از انواع زعفران، بهتر است تا آخر این مطلب با ما همراه باشید. زعفران به سه شکل متفاوت تهیه می شود. این سه شکل متفاوت، عبارت اند از زعفران دسته و پوشالی و مثقالی می باشد. هر کدام از این زعفران ها با توجه به نوع خشک شدن و اندازه و ظاهری که دارند به نوع های مختلفی از زعفران تقسیم می شوند.

زعفران دسته به چه زعفرانی گفته می شود؟

زعفران دسته یا زعفران دختر پیچ از کنار هم قرار گرفتن رشته های زعفران به وجود می آید. با قرار گرفتن رشته های زعفران در کنار هم زعفران دسته به دست می آید. در این نوع زعفران، کلاله و خامه با هم در کنار هم قرار دارند. عطر و بوی این زعفران بسیار خاص و درجه یک می باشد. در ادامه می توان گفت، زعفران دسته، از نوع اورجینال و یا طبیعی بوده و کمترین مداخله از سوی انسان برای تهیه این نوع زعفران صورت می گیرد. به همین علت می توان گفت، رشته ی کامل از گیاه زعفران در این نوع محصول وجود دارد. چون هنگامی که باغداران عزیز، رشته های زعفران را از گلبرگ جدا می کنند، آن را به صورت رشته های خشک شده در کنار هم قرار می دهند. با قرار گرفتن رشته های زعفران در کنار هم، زعفران دسته به به دست می آید.
شما با مشاهده عکس زعفران دسته متوجه خواهید شد، نوع قرار گیری رشته های زعفران به این شکل است که کلاله بر روی کلاله و خامه بر روی خامه های رشته زعفران قرار دارد. در زعفران دختر پیچ هیچ قسمتی از آن جدا نمی شود. این بدان معنا است که در زعفران دختر پیچ، ریشه زعفران از سرگل جدا نمی شود.
بر این اساس احتمال فیک و یا تقلبی بودن این محصول در زعفران دختر پیچ وجود نخواهد داشت. به عبارتی می توان گفت، زعفران دسته نشان دهنده اصل و ارگانیک بودن زعفران می باشد. به همین علت می توانید با خیالی آسوده این محصول را خریداری نمایید. اگر شما عزیزان به دنبال زعفران اصلی و یا بدون دستکاری شده هستید، زعفران دسته یک پیشنهاد جذاب و عالی برای شما خوبان به حساب می آید.

نمایی از زعفران دسته
عکس زعفران دختر پیچ

علت نامگذاری زعفران دختر پیچ

شاید برای شما عزیزان این سوال مطرح شود که علت نامگذاری زعفران دختر پیچ چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، از قدیم الایام تا کنون رشته های زعفران توسط دختر خانم ها و یا بانوان ایرانی به شکل دسته انجام می پذیرد. به عبارتی بهتر دختر خانم ها این رشته های زعفران را به هم میپیچند. به همین علت به این نوع محصول، زعفران دختر پیچ هم می گویند. جالب است بدانید در گذشته دختران روستایی بعد از چیدن گیاه زعفران، بدون اینکه تغییری در زعفران چیده شده ایجاد نمایند، آن ها را دسته کرده و در آخر فقط دور رشته های زعفران، نخ می پیچیدند. جالب است بدانید به دلیل سنت‌های خاص و شیرینی که در برداشت و دسته ‌بندی زعفران دختر پیچ وجود دارد، این نوع زعفران‌ در فرهنگ خراسان از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار می باشد.

تفاوت زعفران دسته ای و پوشال

تفاوت زعفران دسته
تفاوت زنگ دهی انواع زعفران

شاید برای شما هم جذاب باشد که از تفاوت زعفران دختر پیچ و پوشال مطلع شوید. همانطور که گفته شد، زعفران دسته اصلی ‌ترین و کاملترین نوع، از زعفران می باشد. این محصول از چیده شدن و خشک شدن رشته های زعفران در کنار هم به دست می آید. یعنی در این نوع زعفران، کلاله و خامه به طور کلی در این زعفران وجود دارند. همچنین قسمت خامه در این زعفران معمولا بین سه تا پنج میلیمتر می باشد. جالب است بدانید چینش رشته‌ها در این نوع زعفران به صورت روی هم یا به شکل یک ‌سویه و یا دوسویه می ‌باشد. همچنین در مورد رنگ دهی زعفران دختر پیچ باید گفت، میزان قدرت رنگ دهی این نوع زعفران، بین صد و بیست تا صد و پنجاه واحد است.
در مورد زعفران پوشال، می توان بیان کرد، خامه زعفران پوشال از زیر گل جدا می‌شود، به عبارتی بهتر کلاله‌ها دارای سه الی یک میلی‌ متر خامه خواهند بود. جالب است بدانید در انتهای کلاله های سه شاخه زعفران پوشال، مقداری سفیدی وجود دارد که ظاهر پوشال را برای بیننده تداعی می کند. به همین دلیل این نوع از زعفران، لقب پوشال را به خود اختصاص داده است. زعفران پوشال بر خلاف زعفران دسته در هم تنیده شده و ظاهری کاملا فر خورده دارد. در مورد قدرت رنگ دهی این نوع زعفران باید بیان کرد، میزان رنگ دهی آن بین صد و هفتاد تا دویست و پنجاه می باشد.

قیمت زعفران دسته

همانطور که میدانید دومین مسئله ای که بعد از کیفیت محصول بسیار به آن پرداخته می شود، مسئله قیمت می باشد. به همین خاطر باید گفت، زعفران دختر پیچ در مقایسه با زعفران های دیگر از قیمت بسیار مناسبی برخوردار می باشد. به طوری که اگر شما خوبان به دنبال یک زعفران معطر و خوش رنگ و قیمت مناسب هستید، بی شک، زعفران دسته یک انتخاب عالی برای شما خوبان به حساب می آید. این زعفران نسبت به زعفران های دیگر با وجود کیفیتی که دارد، بسیار مقرون به صرفه تر می باشد. لذا می توان گفت، قیمت زعفران دسته بسیار منصفانه می باشد.

گل پر کردن

زعفران دسته مثقالی

اگر شما خوبان به دنبال زعفران دسته هستید ولی خواستار خرید مقدار کمی از این نوع زعفران هستید، باید بدانید که زعفران دسته مثقالی هم وجود دارد. شما می توانید با خرید زعفران رشته کامل مثقالی حجم کمتری از این نوع زعفران را تهیه نمایید.

خرید از سایت زعفران طوبی

شاید برای شما عزیزان این سوال مطرح شود، از کجا می توان زعفران ناب و اصل دسته و دسته مثقالی را تهیه نمود؟ در جواب این سوال باید گفت، زعفران طوبی بهترین فروشگاه اینترنتی زعفران در ایران است که انواع مختلفی از زعفران باکیفیت را به فروش می رساند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *