جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

زعفران یک گل شگفت انگیز

فهرست مطالب

زعفران یک گل بسیار شگفت انگیز است که از قدیم تا کنون برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. به این گل پر طرفدار زرپران و طلای سرخ نیز می گویند. با هر تحقیقی که تا به امروز روی این گل شگفت انگیز انجام می دهند، خاصیت تازه ای را در آن پیدا می کنند. به همین دلیل این گل پر از خاصیت را به عنوان یک گیاه همه کاره که می تواند کارایی های مختلف داشته باشد، می شناسیم. همین موضوع باعث اهمیت زعفران شده و مصرف آن را جهانی کرده است.

سراسر دنیا آن را در ترکیب مواد خوراکی مختلف به کار می برند. ایران بزرگ ترین تولید کننده زعفران صادراتی در دنیا محسوب می شود و زعفران تربت حیدریه بیش ترین میزان محصول تولیدی در کشور است. از برندهای مرغوب نیز می توان به برند زعفران طوبی متعلق به شرکت طلای سرخ تربت اشاره کرد که کیفیت و قیمتی مطلوب دارد. اما برای شناخت این گیاه خوش طعم بهتر است آشنایی با آن را ابتدا با رسیدن به پاسخ سؤال زعفران چیست، شروع کنیم.

زعفران چیست؟

درباره زعفران اولین نکته ای که به نظر می رسد، طعم، رنگ و عطر بسیار خوشایند آن است. این ادویه دوست داشتنی و محبوب به عنوان گران ترین ادویه در جهان نیز شناخته می شود. تقریباً می توان گفت همگی مراحل تهیه این گیاه ارزشمند با دست انجام می شود . یعنی از اولین مرحله که کاشتن پیاز است تا آخرین مرحله که شامل بسته بندی آن می شود . نتیجه زحمت دست های زحمتکش کارگران است. برند زعفران طوبی متعلق به شرکت طلای سرخ تربت یکی از برندهایی است که کارگرانی با تجربه بهترین محصولات را تهیه می کنند. در نهایت این محصولات با کیفیت را در اختیار متقاضیان خرید زعفران قرار می دهند.

نام علمی این گل با ارزش کروکوس ساتیووس (Crocus sativus) است. رشد این گل گرانبها از طریق پیاز آن که با پوشالی به رنگ قهوه ای حفاظت می شود، امکان پذیر است. مراحل رشد این گل زیبا فرایند زیر را طی می کند:

  • ابتدا پیاز زعفران درون خاک کاشته می شود. این پیاز را نباید در عمق خاک بکارند. چرا که توان گیاه تا رسیدن به سطح زمین تا حد زیادی گرفته می شود. در این صورت امکان تأخیر گل دادن آن وجود خواهد داشت.
  • پیاز این گیاه درون خاک شروع به رشد و جوانه زدن می کند. جوانه های زیادی روی پیاز نمایان خواهد شد اما ساقه اصلی همان جوانه ای است که در وسط پیاز به وجود می آید. رشد این جوانه از سایر جوانه ها بیش تر است. جوانه های دیگر را می توان برای تکثیر پیاز گیاه مورد استفاده قرار داد.
  • جوانه اصلی این گیاه همان ساقه یا تیج زعفران است که غنچه کوچک گل زعفران در انتهای آن به وجود می آید.
  • پس از شکفتن غنچه می توانیم یک گل بنفش کوچک را روی ساقه آن ببینیم. در این گل با ارزش ۶ عدد گلبرگ زعفران به زیبایی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. این گلبرگ ها به خوبی محافظت از ۳ عدد کلاله زعفران را بر عهده گرفته اند. کلاله های بسیار ظریف رنگ قرمز دارند. آن ادویه بسیار با ارزش و گران قیمت که برای تهیه آن باید زحمت فراوانی کشیده شود همین کلاله های قرمز رنگ هستند.

آشنایی با تاریخچه زعفران

تاریخچه زعفران و بهره بردن از آن توسط انسان ها بر اساس شواهد موجود به بیش از ۳۵۰۰ سال قبل بر می گردد.زرپران از گذشته جزو گرانترین مواد جهان بوده است و کلاله خشک شده آن به عنوان ادویه ، رنگ رزی ، عطر و داروی گیاهی مورد استفاده قرار می گرفته است.ریشه و تبار زرپران بومی به جنوب غربی آسیا بر می گردد که بعد ها در یونان برای اولین بار کشت شد.

زرپران نقشی مهم در فاصله قرن ۸ قبل از میلاد تا ۴ بعد از میلاد و دوران یونانی رمی بر عهده داشت .اولین نقاشی های باستانی از زعفران به تصاویر ترایی معروف هستند . تاریخ های متنوعی برای این تصاویر  بیان می کنند اما حدود قرن ۱۷ قبل از میلاد که در آن یک تصویر که دختری پای مجروح خود را با استفاده از کلاله های زعفران درمان می کند به آن اعتبار می بخشد.

ساکنین باستان مدیترانه از زعفران که کیفیت بسیار بالایی داشت به عنوان عطر سازی استفاده می کردند. برخی پادشاهان زعفران را در آب حمام خود استفاده می کردند و همواره به رنگ و ویژگی های آرایشی آن اعتقاد زیادی داشتند.

طبیبان سنتی از خواص آن برای درمان بیماری های گوارشی ، زماد روی زخم ، جلوگیری از خونریزی ، جلوگیری از بوی بد دهان و … استفاده می کردند.

تاریخچه زعفران در ایران بر اساس نقاشی ها و شواهد موجود به حدود ۵۰ هزار سال قبل بر می گردد. زعفران برای نخستین بار در قرن ۱۰ قبل میلاد در شهر های دربند روسیه و اصفهان کشت شد.رشته های زرپران به فرش های سلطنتی و کفن مردگان امیخته می شد . از رشته های آن در غذا و چای زعفران استفاده می کردند .همچنین اعتقاد داشتند اعتیاد آور و محرک جنسی است.

در حال حاظر ایران بزرگ ترین تولید کننده با حدود ۹ دهم  زعفران دنیا می باشد  و اسپانیا بدون تولید زعفران بزرگترین صادر کننده زعفران دنیاست

بهترین زعفران ایران مربوط به کجاست؟

در اینکه بیشترین تولید دنیا در ایران است هیچ شکی نیست . اما اینکه بهترین زعفران ایران کجاست شاید برای خیلی از ما سوال پیش می آید.

کیفیت زعفران وابستگی شدید به آب و هوا و شرایط اقلیمی و خاک دارد . خراسان رضوی و جنوبی دارای بهترین شرایط اقلیمی مناسب کاشت بوده و بیشترین تولید ایران در این استان ها انجام می شود.کشت این گیاه  در شهرهای مختلف استان خراسان رضوی از جمله زاوه، تربت حیدریه، تربت جام، تایباد، باخزر، گناباد ، نیشابور، بجستان رایج بوده و این استان مقام اول کشت را به خود اختصاص داده است.

در خراسان جنوبی هم  زعفران قاینات، فردوس، بشرویه و بیرجند در صدر تولید زعفران هستند.

علت شهرت زعفران قائنات

زعفران قائنات تنها به دلیل قدمت طولانی تر به عنوان بهترین زعفران ایران شهرت پیدا کرده است و حجم زیاد خرید و فروش زعفران در ایران  با نام زعفران قائنات انجام می گردد. لازم به ذکر است که بستر خاکی که در آن کشت می شود برای اینکه محصول مطلوب و با کیفیت حاصل شود بایستی یک بار کشت شود و از این لحاظ شهرستان قائنات به اشباع رسیده و خاک کیفیت حود را از دست داده است .این امر در آزمایشگاه های زعفران نیز قابل اثبات می باشد.

بهترین زعفران خراسان

در حال حاظر از لحاظ اقلیم آب و هوایی و خاک بهترین شرایط کاشت و برداشت در ایران مربوط یه  تربت حیدریه بوده و به عنوان قطب تولید خراسان رضوی در تولید زعفران اصیل و با کیفیت و همچنین از لحاظ صادرات زعفران به دلیل درشت بودن کلاله و عطر زیاد در رتبه اول ایران می باشد .بیشترین حجم زعفران مشهد نیز از شهرستان تربت حیدریه تامین می گردد.

بنابر این بهترین زعفران ایران در حال حاظر زعفران تربت حیدریه می باشد و شرکت طلای سرخ تربت با برندهای طوبی و محمودزاده آن را بدون واسطه و مستقیم در بازار های ایرانی و جهانی برای مصرف کنندگان گرامی ارائه و صادر می نماید.

بهترین زعفران ایران | زعفران طوبی

برای خرید طلای سرخ با بهترین کیفیت می توانید به فروشگاه آنلاین مراجعه و به سادگی چند کلیک اقدام نمایید.

در زعفران چه عناصری وجود دارد؟

در ترکیب طلای سرخ عناصر بسیار زیادی وجود دارند که خواص متنوعی را در این گیاه کوچک به وجود آورده اند. درصد این عناصر در ترکیب گیاه میزان مرغوب بودن آن را تعیین می کند. به این ترتیب که به هر اندازه مقدار آن ها بیش تر باشد، محصول به دست آمده از کیفیت بالاتری برخوردار است. چرا که بالا بودن این عناصر روی خواص گیاه اثر می گذارد و محصولی دارای خواص بیش تر را به دست مصرف کنندگان می رساند.

ترکیبات زعفران در جدول:

رنگ دهی کروسین (Crocin)
قدرت عطر و بو سافرانال (Safranal)
میزان طعم دهی پیکروسین (Picrocrocin)
نحوه تکثیر پیازچه

در آزمایشگاه ها با بررسی میزان این عناصر کیفیت انواع مختلف زرپران را می سنجند. نکته بسیار مهمی در رابطه با این عناصر وجود دارد. تمام آن ها با قرار گرفتن در برابر نور و هوا خراب می شوند. به همین دلیل است که نگهداری این ادویه گرانبها باید در یک ظرف دربسته که دور از نور قرار دارد، انجام شود. از بین تمام این عناصر، مهم ترین عناصر موجود در این گیاه با ارزش عبارت هستند از:

کروسین

قدرت رنگ دهی این گل شگفت انگیز به کروسین (Crocin) موجود در ترکیب آن ارتباط دارد. این ماده از کاروتنوئیدهایی است که به صورت محدود در طبیعت وجود دارند. ویژگی مهم آن این است که به آسانی و به خوبی در آب حل می شود. همین خصوصیت سبب شده است تا استفاده از آن به عنوان رنگ دهنده ای بسیار عالی در مواد غذایی و دارویی مورد توجه قرار گیرد.

به همین دلیل در مقایسه با سایر کاروتنوئیدها دارای کاربرد گسترده تری است و به عنوان یک رنگ دهنده ایده آل مورد استفاده قرار می گیرد. زعفران ترکیبات رنگی دیگری نیز دارد که البته مقدار آن ها کم تر از این نوع کاروتنوئید است.

سافرانال

قدرت عطر و بو در این طلای سرخ به سافرانال (Safranal) موجود در آن مربوط می شود. این خاصیت تنها یکی از خواص متعدد این ماده به شمار می آید.

پیکروکروسین

قدرت طعم دهی این گیاه خوش طعم را به پیکروکروسین (Picrocrocin) ارتباط می دهند. این ماده مقوی معده نیز هست و مثل دیگر عناصر موجود در این گل مفید علاوه بر طعم دهنده بودن، خواص دیگری نیز دارد.

کلام آخر درباره زعفران

زعفران به اندازه ای خاصیت دارد که نمی توانید آن را نادیده بگیرید و از سبد خرید خود حذف کنید. به خصوص این که فقط مقدار کمی از آن برای استفاده در غذاها کفایت می کند. بنابراین به کار بردن آن به عنوان یک چاشنی خوشمزه، خوش عطر و خوش رنگ که به غذاها جذابیت بیش تری می بخشد، انکارناپذیر است. ب

ه همین دلیل همه تمایل دارند زعفران خوب تهیه کنند تا در ازای هزینه ای که صرف می شود بهترین ها را به دست بیاورند. بنابراین خرید از مراکزی معتبر نظیر شرکت طلای سرخ تربت قطعاً یکی از بهترین گزینه ها خواهد بود. چرا که برند طوبی یکی از برندهای فوق العاده با کیفیت در زمینه تولید و عرضه این گل شگفت انگیز است.

 

۳/۵ - (۲ امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *